O mnie

Karol Pietrucha - Napór Hodowla Użytkowych Owczarków Niemieckich - WłaścicielMoja przygoda z owczarkami niemieckimi rozpoczęła się w roku 1980 i trwa nieprzerwanie do dziś. Pierwszą suką była wilczasta Kama Kręta Rzeka. W latach 1980-1988, co roku, kilkakrotnie wystawiałem swoje suki – Emmę Unikat, Monetę Woj-Bas, Cerę Napór oraz Czikę Napór na wystawach krajowych.

Przełomowy był rok 1988. Sprowadziłem wówczas do mojej hodowli siedmioletnią Perłę
z Tuszyńskiego Lasu po Kundo v.d. Murrehutte
i Ines z Tuszyńskiego Lasu. Była to suka o wybitnej psychice i przeciętnej budowie. Na niej oparłem swoją hodowlę. Z Yardem od Lutomierska dała Edę i Eszi Napór. Obecnie jest ona w 5-7 pokoleniu moich psów. Do hodowli używam wyłącznie suki
i psy o doskonałej psychice, dużym temperamencie i predyspozycjach do pracy węchowej i obronnej.
Sprowadzone ze Słowacji Bob (Bond) i Besie Cul-Bo SK oraz Urx Pet-Keram wniosły świeżą krew
do hodowli. Kupione w Czechach Chasso Niox i Chris z Daskonu to psy o bardzo dobrych cechach obronnych, tzw. „wojownicy” i aporterzy. Bob i Besie są po Tomie Pohrnanicni Straże, a wnuczkami Cordona An-Sat i Cara z Kastolianskej Cesty. Ojcem Urxa jest Aridon Snehulienka, który prowadzi linię Grischy von Schwarzen Milan. Chasso Niox swoją waleczność odziedziczył po ojcu Quinto z Daskonu i dziadku Darku Gymor. Ojcem Chrisa jest Seiko v.d. Burg Haidstein, a dziadkiem Quassy v.d. bösen Nachbarschaft i Illo v.d. Abfuhr.

Duża liczba psów z mojej hodowlii w wieku 12-24 miesięcy znajduje zastosowanie
w policji i wojsku w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Polsce i innych krajach. Wyszukują one narkotyki, materiały wybuchowe. Używane są również jako psy patrolowo-tropiące. Oprócz odpowiednich predyspozycji genetycznych koniecznych do pracy w tych służbach, ważne jest również szkolenie. Dlatego też już od drugiego miesiąca życia szczeniaka rozpoczyna się systematyczny trening. Moim celem jest wychowanie i wytrenowanie psów do takiej sprawności, że gdyby można było to odnieść do człowieka, to posiadałyby tytuł naukowy. Byłyby olimpijczykami i wirtuozami.

pucharW policji pracowałem 22 lata, obecnie jestem na emeryturze. W labolatorium kryminalistycznym Komendy Wojewódzkiej Policji w Sieradzu byłem koordynatorem ds. psów służbowych – nadzorowałem proble-matykę psów służbowych w tym garnizonie. Przygotowywana i prowadzona przeze mnie 3-osobowa drużyna z psami patrolowo tropiącymi w roku 1998 i 1999 zajęła pierwsze miejsce drużynowo na Mistrzostwach Polski Psów Policyjnych w Sułkowicach. Dodatkowo w 1999 roku na tych mistrzostwach przewodnicy z mojej drużyny wraz ze swoimi podopiecznymi zajęli pierwsze miejsce w kategorii psa tropiącego i z posłuszeństwa. Indywidualnie Roman Krzywański z KPP w Sieradzu z psem Jachim wygrał całe zawody.

W labolatorium kryminalistycznym Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi prowadziłem pracownię badań śladów zapachowych ludzi przy użyciu psów specjalnych. Pracownia miała siedzibę w Sieradzu.

nagroda Zdobyte doświadczenie w pracy z psami policyjnymi różnych specjalizacji (wyszu-kujące narkotyki, materiały wybuchowe, zwłoki, identyfikujące ślady zapachowe ludzi, patrolowo-tropiące) pozwala mi dobierać psy pod względem cech osobniczych do danej specjalizacji. Bardzo miło wspominam te 22 lata. Posiadam uprawnienia kynologicznego sędziego prób pracy uzyskane w Polskiej Federacji Kynologicznej.

KryminialistykaHodowla owczarków niemieckich, szkolenie – trening zawsze było moją pasją
i mam nadzieję, że tak będzie dalej.
Zapraszam do zwiedzania mojej strony. Najpewniejszy jest kontakt telefoniczny.

Więcej informacji poniżej w audycji Radia Ziemi Wieluńskiej „Ludzie z Pasją”.

  1. Ludzie z Pasją Radio Ziemi Wieluńskiej
Ostatnia aktualizacja: 3 sierpnia 2020 przez: Karol Pietrucha