
Odrobaczanie szczeniaka
Zanim przystąpi się do zaszczepienia psa, należy zacząć od jego odrobaczenia. Szczenięta owczarka niemieckiego powinny być pierwszy raz odrobaczone gdy mają od 2,5 do 3 tygodni. Istnieje szeroka gama dostępnych preparatów weterynaryjnych. Teoretycznie nowi właściciele nie powinni mieć jeszcze tak małych szczeniąt u siebie w domu, ponieważ z hodowli trafiają one do nich najczęściej w wieku minimum 2 miesięcy. Zdarzają się jednak wyjątki i wówczas to nabywca psa musi zatroszczyć się o jego zdrowie i pełną profilaktykę w tym zakresie.
Po pierwszym odrobaczaniu kolejne powinno zostać przeprowadzone po upływie 12-14 dni. Ten okres jest potrzebny na zadziałanie pierwszego zabiegu, którego celem było pozbycie się z organizmu psa pasożytów, o ile oczywiście tam były. Niestety pierwsze odrobaczanie nie usuwa ich jaj, z których wyklują się kolejne osobniki. To właśnie okres pomiędzy pierwszym a drugim odrobaczaniem ma im pozwolić na wylęgnięcie się. Zanim jednak pasożyty osiągną zdolność rozrodczą, zostaną zwalczone drugim odrobaczaniem.
Kolejne – trzecie z kolei odrobaczanie – powinno nastąpić 3 tygodnie po drugim. Następnie należy odczekać 30 dni i wykonać czwarte. Tak częste zabiegi usuwania pasożytów są konieczne wyłącznie u szczeniąt. Później psy powyżej 4-5 miesiąca życia odrobacza się tak, jak dorosłe zwierzęta, czyli co 3 miesiące.

Szczenięta i młode psy przed zabiegiem odrobaczania waży się kontrolnie w celu ustalenia właściwego dawkowania. Dla szczeniąt zaleca się preparaty w zawiesinie. Łatwo je dozować i mają przyjemny smak, przez co nie wywołują u maluchów niechęci i odruchu wypluwania. Udając się do przychodni weterynaryjnej po preparat odrobaczający nie koniecznie za każdym razem zabieramy ze sobą szczeniaka, ponieważ często są tam chore psy, od których mógłby się łatwo czymś zarazić.
Udając się z psem do lekarza weterynarii pamiętajmy o zabraniu jego książeczki zdrowia. Lekarz po zbadaniu naszego przyjaciela na czterech łapach, dokonuje wpisu i zalecenia, odnośnie podawania leku. W książeczce odnotowuje jaki lek na odrobaczanie i kiedy został podany psu. Dla młodych psów preparat na odrobaczanie ma postać tabletek. Przed podaniem go psu należy je rozkruszyć, a następnie dosypać do posiłku mieszając z karmą. Najlepiej jest wówczas podać psu tylko połowę normalnej porcji jedzenia, żeby na pewno zjadł wszystko, a więc również cały podany środek odrobaczający. Absolutnie niewskazane jest wkładanie na siłę psu do pyska całej tabletki i zmuszanie go do jej połknięcia. Zwierzę zaczyna się wówczas odruchowo bronić, bo jest to dla niego nieprzyjemne. Rozkruszanie jest zalecane również z innego powodu. Zdarza się mianowicie, że cała tabletka potrafi przejść przez przewód pokarmowy psa i zostać wydalona bez strawienia, a więc tym samym bez zadziałania.
Szczepienie owczarka niemieckiego
W przypadku szczepień warto jest wiedzieć, że istnieje kilka ich systemów oraz harmonogramów. Hodowca realizuje szczepienia zgodnie z wybranym przez lekarza weterynarii systemem. Poniżej opisano jeden z nich.
Szczenięta po raz pierwszy szczepi się, gdy mają skończone 6 tygodni. Może to nastąpić, o ile są zdrowe, czyli radosne, aktywne, chętne do zabawy oraz posiadające dobry apetyt. Jeśli właściciel zaobserwuje jakiekolwiek nieprawidłowości w zachowaniu lub kondycji psa, należy powstrzymać się od jego zaszczepienia. Lekarz weterynarii podczas prowadzonego wywiadu z właścicielem psa pyta, o ewentualne przeciwwskazania do zaszczepienia. Zna on go bowiem lepiej niż lekarz, który mógłby coś niepokojącego przeoczyć.
W opisywanym tu systemie szczepień pierwsze z nich jest wykonywane preparatem Nobivac Puppy DP przeciw parwowirozie i nosówce. Są to dwie podstawowe i groźne choroby występujące u psów. Zwłaszcza nosówka może przebiegać szczególnie destrukcyjnie i w skrajnych przypadkach doprowadzić do konieczności uśpienia psa.
Zarówno pierwsze, jak i każde kolejne szczepienie odbywa się u weterynarza. Po 3 tygodniach od pierwszego następuje drugie. Wówczas stosuje się szczepionkę Vanguard+7, lub odpowiednik. Czyli – jak sama nazwa wskazuje – zapobiegającą rozwinięciu się u psa 7 chorób. Tutaj również obowiązuje kardynalna zasada – decyzja o wykonaniu szczepienia może zapaść tylko w przypadku całkowitego zdrowia szczeniaka. To szczepienie może następować albo jeszcze u hodowcy, albo już u nabywcy, do którego w międzyczasie pies trafił z hodowli.

Po kolejnych 3 tygodniach należy wykonać trzecie szczepienie. Wówczas pies ma 12 tygodni. Tutaj ponownie stosuje się szczepionkę Vanguard+7, lub odpowiednik. Natomiast czwarty raz szczeniak jest zaszczepiony do ukończenia 4-go miesiąca. Tym razem otrzymuje on wynikające z uregulowań administracyjno-prawnych szczepienie przeciwko wściekliźnie. W chwili szczepienia przeciwko wściekliźnie, pies musi być zdrowy i nie może być młodszy niż 3 miesiące.
Opisany wyżej system szczepień obowiązuje w Hodowli Użytkowych Owczarków Niemieckich „Napór”. Natomiast lekarze weterynarii mogą stosować inne szczepionki i harmonogram szczepień. Właściciele, którzy nie zajmują się profesjonalnie hodowlą psów, mogą bez obaw powierzyć im swojego szczeniaka. Lekarz za każdym razem przed szczepieniem wykonuje ogólne badanie stanu zdrowia zwierzęcia. Może on wtedy wychwycić m.in. pewne niedomagania rozwojowe związane np. z karmieniem psa. Wizyta taka daje więc przy okazji właścicielowi wiedzę o aktualnym stanie zdrowia jego podopiecznego. Może on wtedy również otrzymać od weterynarza rozmaite zalecenia do dalszego stosowania.
Szczepienie przeciwko wściekliźnie powtarza się co roku. Gdy nadejdzie termin kolejnego szczepienia właściciel – tak jak w przypadku innych szczepień – musi udać się z nim do gabinetu weterynaryjnego. Pomimo, że w Polsce nie ma zbyt wielu miejsc, w których występuje wścieklizna, profilaktycznie szczepienia przeciwko tej chorobie są obowiązkowe. Jest wielce prawdopodobne, że to właśnie dzięki takim działaniom zapobiegawczym na terenie naszego kraju sporadycznie występują pojedyncze ogniska wścieklizny. Dziko żyjące zwierzęta, takie jak np. lisy, zawsze uznawane za największych nosicieli tej choroby, również są szczepione specjalną karmą zawierającą szczepionkę. Metodą jej podawania są przeprowadzane nad lasami zrzuty z samolotów.
Podsumowanie
Należy pamiętać, że kompleksowa opieka nad psem obejmuje, oprócz odrobaczania i szczepienia, również odżywianie. Od tego ostatniego elementu w istotny sposób zależy skuteczność pozostałych. Prawidłowe karmienie ma na celu dostarczenie organizmowi niezbędnych składników: białka, mikro- i makroelementów, witamin i samej energii, czyli wszystkiego, co oprócz wzrostu i rozwoju wspomaga również układ odpornościowy szczeniaka. Szczepienie jest więc przysłowiową „kropką nad i”, czyli dopełnieniem „fundamentu”, jaki powinien być zbudowany poprzez prawidłowe odżywianie psa. Przy nadwątlonym organizmie szczepienie niewiele pomoże. Mało tego, przy złej kondycji czy wyczerpanym organizmie psa ono samo może wywołać powikłania lub schorzenia.
Grafika: Freepik
Zobacz również inne wskazówki w dziale Porady
[wps_ratings]