Porady » Jak wybrać płeć przy zakupie owczarka niemieckiego? Poradnik

Jak wybrać płeć przy zakupie owczarka niemieckiego? Grafika okładkowa

Płeć przy zakupie owczarka niemieckiego

Wybór psa lub suczki w wielu przypadkach oznacza poważny dylemat dla przyszłych właścicieli. Niektórzy w takich przypadkach kierują się własnymi przyzwyczajeniami bądź wcześniejszymi doświadczeniami z jedną lub drugą płcią. Inni biorą pod uwagę względy praktyczne, w tym zalety i uciążliwości związane z posiadania psa określonej płci.

Dom z ogrodem

W przypadku domu z ogrodem właściciele muszą się liczyć z tym, że w odróżnieniu od suczek psy po ukończeniu pierwszego roku zaczynają znaczyć własnym moczem teren w różnych miejscach. Oznacza to, że wybrane przez zwierzę krzewy, sadzonki czy fragmenty trawnika będą systematycznie kilka razy dziennie narażone na działanie jego moczu, a w konsekwencji zaczną żółknąć.

Są właściciele, dla których taka sytuacja jest nie do przyjęcia z uwagi na ich zaangażowanie w pielęgnację ogrodu. Są również tacy, którzy priorytetowo traktują psa i akceptują pewne niedoskonałości w otoczeniu domu. Najważniejsze, żeby w takich przypadkach dokonywać wyboru świadomie uwzględniając wszystkie za i przeciw.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo ogrodu, można od szczeniaka nauczyć zarówno psa, jak i suczkę załatwiania się w wyznaczone przez nas na terenie naszej posesji miejsce. Wystarczy ok. 10 minut po posiłku zwierzęcia podprowadzać je w takie miejsce, żeby mogło tam załatwić swoją potrzebę. Jeśli zdarzy się, że zwierzę samo wybierze inne miejsce, należy zebrać szufelką jego odchody i przenieść je tam, gdzie chcemy, by była psia toaleta. Najczęściej jest to jeden z narożników działki. W przypadku, gdy pies załatwi się na podłożu utwardzonym np. na kostce czy płytach chodnikowych, po przeniesieniu odchodów należy takie miejsce dokładnie wyczyścić, aby pozbyć się zapachu będącego dla zwierzęcia mylącą informacją o lokalizacji jego toalety. Jeśli natomiast pies skorzysta z właściwego miejsca, należy go nagrodzić np. smakołykiem, pogłaskaniem i/lub pochwaleniem, aby kojarzył z przyjemnością i utrwalał sobie pozytywne nawyki.

Pewnym rozwiązaniem jest otoczenie krzewów płotkiem zabezpieczającym, zmienia to jednak nieco wygląd ogrodu. Poza tym, zwłaszcza młody pies, może traktować ten płotek jako zabawkę do aportowania i wyjmować go.

Szczeniak owczarek niemiecki - zdjęcie

Suczka

Jeśli chodzi o uciążliwości związane z utrzymywaniem suczki, to ma ona ruję dwa razy do roku i to wymaga od właścicieli pewnej ostrożności, aby nie doprowadzić do pojawienia się niechcianego potomstwa. Rozwiązaniem jest sterylizacja zwierzęcia jednak nie wcześniej, niż po ukończeniu jednego roku. Literatura fachowa nie publikuje informacji, aby sterylizacja powodowała jakiekolwiek uszczerbki na zdrowiu suczek. Jedynie starsze z nich (sporadycznie) mogą mieć problemy z trzymaniem moczu, co stanowi problem w przypadku zwierząt przebywających w domach. Często przeciwnicy sterylizacji argumentują swoje stanowisko niechęcią do jakiejkolwiek ingerencji w organizm zwierzęcia, natomiast zdecydowana większość zwolenników takiego zabiegu chwali jego skutek w postaci rozwiązania problemu rui. Należy jednak pamiętać, że sterylizacja jest krokiem nieodwracalnym, który nie może zostać wykonany w przypadku, gdyby suczka była pozostawiona do hodowli. Jeśli już się na taki zabieg decydujemy, bezwzględnie musimy skorzystać z usług doświadczonych lekarzy pracujących w renomowanej i/lub sprawdzonej lecznicy weterynaryjnej.

Wygląd

Na wybór płci owczarka niemieckiego może również wpływać wygląd. Pies jest większy, postawniejszy i bardziej reprezentatywny. Suczki z kolei są mniejsze, delikatniejsze i bardziej trzymają się domu w naturalny dla siebie sposób dbając o swoiste ognisko domowe.

Predyspozycje psa

Od płci nie zależą natomiast predyspozycje zwierzęcia do określonych zadań, takich jak pilnowanie, obrona, działania specjalne, np. wykonywane przez psy pracujące w policji przy wyszukiwaniu narkotyków czy materiałów wybuchowych. W tym przypadku bierze się pod uwagę cechy osobnicze, a nie płeć.

Pies rodzinny, pies do pilnowania terenu

Na tzw. psa rodzinnego lepiej nadają się suczki, zarówno w mieszkaniach, jak i domach z ogrodami. Wiele osób ma przekonanie, że pilnowanie i ochronę lepiej powierzyć psu, jednak jest wiele suczek doskonale radzących sobie z takimi obowiązkami i to od charakteru zwierzęcia powinien zależeć nasz wybór. Mimo to statystyki pokazują, że do pilnowania firm i obiektów przemysłowych agencje ochrony częściej wykorzystują psy.

Owczarek niemiecki użytkowy - zdjęcie

Ponieważ zwierzęta podczas takiej służby zawsze są pod pieczą strażników lub ochroniarzy, nie powinno dochodzić do sytuacji grożących pojawieniem się niekontrolowanych ciąży i miotów u suczek. Zatem ten argument nie powinien dyskwalifikować ich przy angażowania do opisywanych tutaj zadań. Ewentualnym problemem może być co najwyżej okres rui, kiedy suczki są nieco rozkojarzone, ponieważ naturalnie koncentrują się na potencjalnym macierzyństwie.

[wps_ratings]

Zobacz więcej przydatnych informacji w dziale Porady – owczarki niemieckie

Ostatnia aktualizacja: 15 czerwca 2020 przez: Karol Pietrucha