Porady » Jak dobrać typ psa do potrzeb i oczekiwań właściciela

Czyli jak wybrać szczeniaka owczarka niemieckiego.

szczenieta-po-idol-zur-krombach-i-umi-napor-8-tygodni-DSC8381

Pomimo, że od 1980 roku prowadzę hodowlę użytkowych owczarków niemieckich zawsze gdy zostaje zakupiony szczeniak zastanawiam się czy dobrze doradziłem przyszłemu właścicielowi odnośnie dokonanego wyboru.

Już podczas pierwszej rozmowy telefonicznej lub spotkania z potencjalnym nabywcą rozpytuję go o następujące zagadnienia:

 • gdzie będzie mieszkał szczeniak,
 • z kim będzie mieszkał szczeniak (osoby dorosłe, osoby w podeszłym wieku, dzieci, psy, koty i inne zwierzęta,
 • czy pies będzie przebywał większość czasu w domu czy tylko na zewnątrz,
 • Jakie doświadczenie z psami ma osoba zainteresowana zakupem szczeniaka,
 • jakie są oczekiwania odnośnie wykonywanych zadań gdy pies już dorośnie:
  • typowy pies rodzinny,
  • pilnowanie terenu i obrona osobista,
  • do sportu IPO,
  • policyjny lub wojskowy (wyszukujący narkotyki, materiały wybuchowe, patrolowo tropiący, do działań anty terrorystycznych),
  • ochrona mienia,
  • ratowniczy,
  • przewodnik osób niewidomych,
  • do celów hodowlanych,

Wszystkie te informacje są mi bardzo pomocne w odpowiednim doborze typu osobowego psa.

Ja jako hodowca najlepiej znam szczenięta w danym miocie, gdyż spędzam z nimi najwięcej czasu. Znając ich rodziców i dalszych przodków można zauważyć u niektórych szczeniąt bardzo duże podobieństwo w zachowaniu do nich.

Wczesna neurologiczna stymulacja, czyli dostarczanie wybranych celowo bodźców szczeniakowi

W mojej hodowli, każdy miot szczeniąt od 3 tygodnia ich życia przynoszony jest do mieszkania codziennie. Przebywają w domu od jednej do dwóch godzin. W tym czasie zapoznają się ze wszystkimi domownikami i pomieszczeniami (kuchnia, łazienka, pokoje, pomieszczenie gospodarcze). Na początku pralka automatyczna odwirowująca wodę robi na niektórych szczeniakach wrażenie. Po trzech tygodniach maluchy czują się już dobrze nawet przy głośno odbierającym telewizorze. Podczas pobytu szczeniąt w mieszkaniu ja i domownicy mamy możliwość ich dokładnej obserwacji.

Każdy szczeniak owczarka niemieckiego jest niepowtarzalny w ramach miotu

Uwidaczniają się różnice w w rozwoju fizycznym, a przede wszystkim w psychice i popędach pomiędzy poszczególnymi maluchami. Po skończeniu ośmiu tygodni i odbyciu kwarantanny po pierwszym szczepieniu, szczeniaki wyprowadzane są na spacer poza miejsce zamieszkania. W tym czasie młode owczarki niemieckie przyzwyczajają się do obroży i smyczy oraz jazdy samochodem.

Szczeniak owczarka niemieckiego jako kandydat do pracy w policji i służbach ochrony

Wbrew temu co mogłoby się wydawać, osobniki najbardziej dominujące podczas zabaw z rodzeństwem, nie zawsze są najpewniejszymi siebie i bardzo odważnymi. Szczenięta socjalne z wrodzonym popędem walki (zachowanie obronne oraz łowieckie) i odważne to kandydaci do pracy w policji i służbach ochrony.

szczenięta socjalne
szczenięta socjalne to takie które zachowują się swobodnie w obecności osób całkowicie do nich obcych, chętnie do nich podchodzą, dają się pogłaskać.
zachowanie obronne
szczeniak posiadający predyspozycje obronne wykazuje się dużą pewnością siebie, niezależnością, ujawnia się zachowanie dominujące podczas zabawy i szczekliwość.
zachowanie łowieckie
popęd łowiecki to chęć do aportowania małych przedmiotów, chwytania uciekającej zabawki (surówka skóry, gryzak parciany lub jutowy) i przeciąganie się.

Szczeniak owczarka niemieckiego dla rodziny, służb ratowniczych i przewodników osób niewidomych

Dla rodziny, służb ratowniczych, przewodników osób niewidomych najbardziej odpowiedni pies to taki którego matka natura obdarzyła energią spokojnie posłuszną. Jest on psychicznie zrelaksowany i instynktownie reaguje na polecenia swojego pana.

Błędy wychowawcze na wczesnym etapie rozwoju szczeniaków

Pozostawienie szczeniąt wyłącznie w kojcu do kilku miesięcy powoduje nadmierną nieufność i jest zachowaniem najmniej pożądanym. Prowadzi do agresji, lęków, strachu i fobii.

Czynniki wpływające na typ psiej osobowości

Oczywiście jest kilka typów psiej osobowości. Duże znaczenie ma pochodzenie psa, czyli po jakich jest rodzicach, jacy przodkowie są w jego rodowodzie. Odpowiedni dobór i selekcja normalnych psychicznie rodziców w połączeniu z wczesną socjalizacją od trzeciego do szesnastego tygodnia życia szczeniąt dobrze rokuje na posiadanie wiernego przyjaciela całej rodziny, stróża, obrońcy czy psa służbowego.

[wps_ratings]

Ostatnia aktualizacja: 15 czerwca 2020 przez: Karol Pietrucha