Porady » Jak skutecznie zabezpieczyć psa przed kleszczami?

zabezpieczyć psa przed kleszczami - poradnik

Są zmorą ludzi i większości zwierząt, zarówno tych domowych, jak i dzikich. Maleńkie, niewyczuwalnie przemieszczają się po skórze, poszukując miękkiego i ciepłego miejsca do wkłucia. Niestety oprócz tego, że są wyjątkowo odrażające, roznoszą bakterie i drobnoustroje będące źródłem groźnych chorób. Kleszcze – jak chronić przed nimi psa? Kilka słów o usuwaniu kleszczy i preparatach zabezpieczających, z perspektywy właścicieli hodowli owczarków niemieckich.

Sezon na kleszcza

Od kilku lat obserwujemy prawdziwą inwazję tych niebezpiecznych pajęczaków. Kiedyś zamieszkiwały lasy i łąki, dziś opanowały również parki, a nawet miejskie trawniki. Co gorsza zdaje się, że coraz wcześniej zaczynają żerować i coraz później zapadają w zimowy sen. Jedynie styczeń i luty możemy uznawać za miesiące wolne od kleszczy. Zatem już od marca aż do grudnia powinniśmy zabezpieczać przed nimi nasze zwierzęta, ponieważ takie ugryzienie może być dla nich śmiertelnie groźne.

Szczególnie niebezpieczna dla psów jest babeszjoza. Wywoływana przez pierwotniaka babesia canis, wnika do krwiobiegu zwierzęcia wraz ze śliną kleszcza, powodując rozpad czerwonych krwinek i w krótkim czasie (kilka dni!) doprowadza do śmierci. Jeśli nasz psiak jest osowiały, nagle stracił apetyt, ma trudności ze wstawaniem i poruszaniem się i, co znamienne przy babeszjozie, ma białe dziąsła – to ostatni dzwonek na ratunek. Nie wolno zwlekać z wizytą u weterynarza!

Między innymi właśnie dlatego, tak ważne jest, abyśmy po każdym spacerze dokładnie przejrzeli całego pupila, zwracając baczną uwagę na miejsca szczególnie przez kleszcze ulubione:
– okolice pyska,
– szyję,
– za uszami,
– pod pachami.

Jak usunąć kleszcza?

Jeśli znajdziemy kleszcza, trzeba go jak najszybciej usunąć. Tutaj sporym ułatwieniem są dłuższe paznokcie. Możemy również posłużyć się pęsetą. Delikatnie chwytamy kleszcza i wykręcamy go ruchem odwrotnym do ruchu wskazówek zegara. Nie zgniatamy, nie szarpiemy, nie urywamy odwłoka oraz niczym nie smarujemy – to tylko pogorszy sytuację, albo część kleszcza pozostanie w ciele psa albo duszący się pasożyt zacznie zwracać treść żołądka, zwiększając ryzyko infekcji.

Dobrym rozwiązaniem są też tzw. kleszczołapki. Można je nabyć w aptece w dwóch rozmiarach – mniejszym, na świeżo wkłutego w skórę kleszcza oraz większym, na napitego krwią pajęczaka. Kleszczołapki działają podobnie jak brecha do usuwania gwoździ. Pozwalają na szybkie, delikatne i skuteczne usunięcie kleszcza w całości.

owczarek niemiecki szczeniak z zabawką

Na pewno lepiej, gdy przy tej operacji są obecne dwie osoby. Podczas gdy jedna przytrzymuje psa, druga ma większe szanse na sprawne i całkowite wyjęcie kleszcza. Ponadto bardzo ważne jest, abyśmy robili to spokojnie i bez nerwów. Pamiętajmy, że psy doskonale wyczuwają nasze emocje. Jeśli będziemy zdenerwowani, psu z pewnością udzieli się atmosfera niepokoju i może się wyrywać, a to nie sprzyja szybkiemu pozbyciu się pasożyta.

Jeśli nie wiemy, jak się zabrać do usuwania kleszcza, nigdy wcześniej tego nie robiliśmy lub po prostu boimy się, że nie zrobimy tego prawidłowo, możemy zgłosić się do weterynarza. Lekarz sprawnie usunie pasożyta, oceni, czy nie dzieje się nic niepokojącego w obrębie ukąszenia i ewentualnie profilaktycznie poda lekarstwo.

Lepiej zapobiegać niż leczyć – jak zabezpieczyć psa przed kleszczami?

Na rynku jest dostępny szereg preparatów przeciwkleszczowych, których zadaniem jest odstraszanie i obumieranie tych pajęczaków. Do ochrony naszego psa możemy wybrać:
– obrożę ochronną. Jest skuteczna, ale nasączona chemiczną substancją ma bardzo intensywny zapach, który może drażnić, zresztą nie tylko ludzi, ale też samego psa. Pamiętajmy, że jego nos jest o 11,5 tys. razy czulszy od naszego – gdy przez 24 godziny na dobę towarzyszy mu przykra dla niego woń, na pewno nie pozostaje to bez wpływu na jego samopoczucie i nie ułatwia mu życia. Jeśli obroża, to bezzapachowa;
– preparat w sprayu. Nie do końca skuteczny, ponieważ ok. 60% rozpylanej substancji ucieka w powietrze, zanim zdąży dotrzeć do skóry zwierzęcia;
– preparat w płynie, który dozuje się bezpośrednio na skórę zwierzęcia w trzech lub czterech miejscach: na karku, pomiędzy łopatkami, po środku kręgosłupa i przy nasadzie ogona. Najlepiej jest to zrobić wieczorem, przed snem. Unikniemy w ten sposób kontaktu z, bądź co bądź, chemiczną substancją i nie usuniemy jej części, zanim zdąży się wchłonąć. Jeśli zalecana przez producenta dawka nie działa, możemy spróbować ją zwiększyć po konsultacji z lek. weterynarii.

Dragon Napór - Owczarek niemiecki

W przypadku owczarków niemieckich często stosujemy podwójną dawkę. Prowadząc hodowlę tych psów od wielu lat, nigdy nie zaobserwowaliśmy, aby miało to niekorzystny wpływ na zdrowie czy samopoczucie psów. Ponadto pamiętajmy, że w tej chwili kleszcze są już uodpornione na wiele substancji, dlatego coraz częściej – dla skutecznej ochrony – trzeba stosować zwiększone dawki preparatów przeciwkleszczowych.

Jeśli nie do końca wiemy, na jaki preparat się zdecydować, dobrze jest skonsultować ich wybór z lekarzem weterynarii, który wskaże nam takie, które według niego będą najskuteczniejsze i najlepsze dla naszego psa. Osobiście polecamy te w płynie. W przypadku naszych owczarków są niezawodne.

Hodowla Napór

Zobacz również inne wskazówki w dziale Porady

[wps_ratings]

Ostatnia aktualizacja: 15 czerwca 2020 przez: Karol Pietrucha