Jak podróżować z owczarkiem niemieckim?
Owczarek niemiecki ma rozmiary przekraczające średnią przyjętą dla psów. W przypadku dorosłego samca wynoszą one 65 cm w kłębie i ok. 40 kg wagi ciała. Dlatego ich właścicielom zaleca się posiadanie samochodu typu kombi lub van, gdzie w części bagażowej można umieścić klatkę transportową. Obowiązkowo mocujemy ją pasem do uchwytów w podłodze bagażnika, zabezpieczając przed przewróceniem i przesuwaniem na każdym zakręcie drogi. Na rynku jest duży wybór tego typu klatek. Zwłaszcza te wykonane z plastiku są wygodne, bezpieczne i bardzo łatwo jest utrzymać ich czystość. Można je umyć, zdezynfekować, a samo ich wstawienie czy przenoszenie nie wymaga większego wysiłku. Ponadto klatki takie są przewiewne, a w razie załatwienia się psa lub zwymiotowania podczas jazdy, chronią samochód przez zabrudzeniem.
Rozmiar Klatki
Wielkość klatki powinna być dostosowana do rozmiarów psa. Zbyt duża przestrzeń w całej przestrzeni bagażowej samochodu lub samej klatce będzie narażała psa na obijanie się przy każdym gwałtowniejszym skręcie. Ponadto pies podróżujący swobodnie bez klatki może uszkodzić tapicerkę w aucie, a nawet dostać się do przewodów elektrycznych. Innym minusem braku klatki jest prawdopodobieństwo, że pies przeskoczy przez tylne siedzenie i będzie odwracał uwagę kierowcy lub przemieszczając się przeszkadzał mu w prowadzeniu auta, stwarzając w ten sposób poważne zagrożenie.
Szelki
Alternatywą dla klatki są tzw. szelki, czyli rodzaj uprzęży, w którą ubiera się psa i zapina przy pomocy krótkiej smyczy do miejsca kotwiczenia pasów bezpieczeństwa. Pies ma wtedy swobodę ruchów, ale nie może przemieszczać się po samochodzie. W razie braku szelek można zaczepić krótką smycz do uchwytu pasów bezpieczeństwa, a drugi koniec smyczy do obroży psa.
Należy jednak mieć świadomość, że wszystkie rozwiązania z różnymi szelkami, pasami czy smyczami może doprowadzić do zaplątania się w nie np. z natury aktywnego czy zaniepokojonego czymś psa.
Spośród wszystkich wymienionych sposobów przewożenia owczarka niemieckiego w samochodzie, najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest oczywiście klatka. Jej zaletą jest również to, że można ją wykorzystywać w domu do odizolowania psa, kiedy odwiedza właścicieli ktoś, kto np. ma alergię na sierść lub obawia się przebywać w jego bezpośredniej obecności.
Zobacz również inne wskazówki w dziale Porady
[wps_ratings]
Grafika: Freepik