Porady » Cechy zdrowego Owczarka Niemieckiego

Cechy zdrowego owczarka niemieckiego - grafika wyróżniająca

Pochodzenie, budowa i zdrowie fizyczne

Owczarek niemiecki musi być przede wszystkim po zdrowych przodkach. Różnego rodzaju schorzenia, takie jak alergie czy dysplazja biodrowa, mogą być efektem ich dziedziczenia. Istotne informacje na temat wyniku prześwietlenia stawów biodrowych i pochodzenia psa są zamieszczone w jego rodowodzie. Dzięki temu można łatwo dowiedzieć się, jaka jest kondycja zdrowotna zwierzęcia.

Stawy biodrowe i dysplazja

Ich stan określa zapis w rodowodzie oznaczony symbolem „HD”. I tak: litera „A” oznacza normalne – prawidłowe stawy biodrowe, „B” – prawie normalne stawy biodrowe, „C” – lekka dysplazja, „D” – dysplazja, „E” – ciężka dysplazja. Do hodowli i pracy w różnego rodzaju służbach dopuszczane są psy z literą „A” oraz „B”.

Wprawdzie jest ono niewielkie, ale istnieje prawdopodobieństwo urodzenia się szczeniąt z wynikiem „B” po obydwu rodzicach z biodrami „A”. Dlatego w przypadku psów hodowlanych ważna jest wiedza o stanie zdrowia rodzeństwa potencjalnych rodziców, oraz aby nie krzyżować ze sobą osobników z oceną „B”, ponieważ istnieje ryzyko, że potomstwo odziedziczy po rodzicach takie same stawy biodrowe a nawet gorsze, czyli obciążone lekką dysplazją w stopniu „C”.

szczenieta-po-idol-zur-krombach-czika-napor-hodowla-uzytkowych-owczarkow-niemieckich-DSC8539

W szczególności psy szkolone do różnego rodzaju zadań praktycznych muszą bezwzględnie posiadać nieskazitelne zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Zaliczyć można do nich m.in. psy pracujące w policji, wojsku, straży granicznej, straży pożarnej, straży ochrony kolei, służbie więziennej, jako psy do wyszukiwania zapachów narkotyków, materiałów wybuchowych, zwłok ludzkich, tytoniu, alkoholu, identyfikacji śladów zapachowych ludzi, tropiące, poszukiwań osób zaginionych, przewodnicy osób niewidomych, czy też do służb prewencyjnych, jak i działań antyterrorystycznych.

Inną ważną cechą fizyczno-zdrowotną owczarka niemieckiego jest jego prawidłowe kontowanie kończyn tylnych, prosty grzbiet oraz sylwetka przypominająca wilka, którego ewolucyjnie ukształtowała sama natura. Jest on więc pewnego rodzaju doskonałością. Wilk jest wybornym kłusakiem. Przebiega w ciągu doby przeciętnie 30 km, poluje i odchowuje szczenięta. Gdyby, parametry przerasowanego owczarka niemieckiego (bardzo głębokie kontowanie kończyn tylnych, bardzo niski zad, wąska i płaska klatka piersiowa, wysokość w kłębie 68 cm i więcej) były potrzebne-konieczne wilkowi, musiałby je wykształcić tysiące lat temu. W przeciwnym razie gatunek nie przetrwałby do dziś.

Skóra i uwłosienie

Innym kryterium oceny kondycji psa jest stan jego skóry i uwłosienia. Jest to szczególnie ważne w przypadku owczarka długowłosego. Dlatego należy odpowiednio dbać o jego sierść dokładnie ją wyczesując, tym samym poświęcając tej czynności pielęgnacyjnej więcej czasu niż u owczarka z krótszym włosiem. W okresie jesienno-zimowym długie włosy owczarka bardziej chłoną wodę, dlatego oprócz czesania należy go dosuszać po spacerze. W przeciwnym razie pies przemoczony, pozostający na zewnątrz w kojcu lub boksie przy temperaturze minusowej w nocy, może się przeziębić. Z kolei latem owczarek długowłosy bardziej się przegrzewa i nie można dopuszczać do jego zbyt długiego przebywania na słońcu lub w wysokiej temperaturze.

falko-owczarek-niemiecki-6-miesiecy-zdjecie-6-sprzedaz-psow-hodowla-napor

Zdrowie psychiczne

Pies o prawidłowo ukształtowanej psychice nie zagraża otoczeniu, ale też tego otoczenia się nie boi. Nie ma zatem fobii, nie ugania się za swoim ogonem ani nie szczeka na każdy bodziec słuchowy czy wzrokowy, np. śpiew ptaka lub jego widok. Zdrowy psychicznie pies jest także przyjacielem właścicieli, ma z nimi dobry kontakt, w tym również z dziećmi.

Ponadto zdrowy owczarek niemiecki musi również dobrze reagować na osoby spotykane na ulicy. Nie może on atakować i rzucać się na ludzi lub zwierzęta. Z kolei w sytuacji zagrożenia nie może uciekać w panice. Jednym słowem powinien posiadać próg pobudzania i hamowania w tym samym punkcie.

U psa, który ma dobre popędy łupowe, czyli bardzo chce aportować, można takie predyspozycje przełożyć na wiele specjalizacji. W związku z tym zwierzę może być później szkolone, np. do wyszukiwania zapachów różnych materiałów i substancji.

Popędy obronne

Inną pożądaną cechą psychiczną owczarka niemieckiego są popędy w kierunku obrony. Nie ma ona nic wspólnego z agresją, choć często jest z nią utożsamiana. Chodzi o takiego psa, który może się poruszać bez kagańca, nawet w dużych skupiskach ludzi i bez polecenia lub powodu nikogo nie zaatakuje. Powodem do zachowania obronnego psa może być np. agresywne zachowanie napotkanej osoby lub osób w ciemnej ulicy.

Podsumowując, zdrowy owczarek niemiecki to taki, który widzi lekarza weterynarii raz w roku podczas szczepień profilaktycznych.

Zobacz również inne wskazówki w dziale Porady

[wps_ratings]

Grafika

Ostatnia aktualizacja: 15 czerwca 2020 przez: Karol Pietrucha