Ostatnio na moją skrzynkę mailową otrzymałem następujące pytanie:
Zamierzam kupić owczarka niemieckiego. Posiadam dom i garaż. Obok garażu chciałbym postawić kojec-boks. Na co należy zwrócić uwagę przygotowując boks i jego wyposażenie? Czy wystarczy, że zakupię gotowy boks ze sklepu? Czy powinienem zbudować go samemu dostosowując do własnych potrzeb?
Jak stworzyć praktyczny i bezpieczny kojec dla owczarka niemieckiego – poradnik dla budujących
Lokalizacja kojca
Pies który w nocy jest aktywny, zabezpiecza teren posesji, plac hurtowni itp. powinien w ciągu dnia odpocząć w swoim boksie. Usytuowanie kojca przy bramie wjazdowej czy blisko chodnika lub ulicy nie zapewni mu takiego spokoju. Spowoduje, że pies będzie niepotrzebnie oszczekiwał przechodniów. Jeśli to możliwe, kojec powinien się znajdować w głębi naszej działki. Przodem skierowany na południe lub zachód. Można go dostawić do ściany garażu lub innego budynku gospodarczego.
Bezpieczeństwo kojca
Kojec dla owczarka niemieckiego powinien być wygodny, czysty i trwały, ale przede wszystkim bezpieczny.
Bezpiecznym jest taki kojec, w którym nie wystają żadne przedmioty ani elementy zagrażające psu, o które mógłby się zaczepić i pokaleczyć; a jednocześnie taki, z którego nie może się wydostać. Na zdjęciu poniżej przykład mocowania miski na zewnątrz kojca.
Zapewnia wygodę i nie wystaje do wewnąrz kojca narażąjąc czworonoga. Pies, zwłaszcza, kiedy zostaje sam, potrafi znaleźć każdą przestrzeń, przez którą może się przecisnąć. Podczas próby wydostania się z kojca może utknąć, poranić się, złamać łapę itp.
Bezpieczeństwo kojca oznacza również ochronę psa, a zwłaszcza suki, przed psami swobodnie biegającymi po okolicy. W związku z tym odradzam kupowanie lub montowanie kojca z kratami zgrzewanymi, które są mniej wytrzymałe, a przez to zawodne.
Typ kojca
Dla owczarka niemieckiego, który częściej przebywa w domu, można zastosować tzw. kojec przemysłowy, który jest dostępny u producentów różnego rodzaju boksów. Z kolei pies, który większość czasu spędza w kojcu, musi mieć w nim sporo przestrzeni, tym bardziej, że załatwia w nim swoje potrzeby. Konstrukcja takiego kojca musi zatem pozwalać na łatwe utrzymanie go w czystości. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zbudowanie kojca samemu. Samodzielna budowa pomieszczenia dla psa sprawdzi się w szczególności w hodowli owczarków niemieckich. Ustawienie nawet dwóch przylegacjących do siebie kojcy pozwoli wykorzystać ściankę działową. Co więcej, jednostkowy koszt boksu dla psa maleje z uwagi na wykorzystanie wspólnych elementów konstrukcji (np. dachu).
Ściany kojca i krata
Kojec dla owczarka niemieckiego powinien mieć trzy ściany pełne – tylną i dwie boczne. Chronią one zwierzę od wiatru, deszczu i śniegu, a w upalne dni – przed słońcem. Ściany te nie muszą być grube. Wystarczy, że będą wykonane z cegły (tzw. „dwunastki”, jeśli chodzi o jej szerokość), ewentualnie pustaka („dziesiątki”, „dwunastki”) i ze względów estetycznych np. otynkowane. Z kolei przednia ściana powinna być okratowana.
Ściany wewnątrz kojca również powinny być otynkowane, co stwarza mniejsze prawdopodobieństwo gromadzenia się w nich brudu. Idealnie by było pokryć płytkami ceramicznymi. Nie muszą być one gatunkowe i najwyższej jakości. Płytki powinny pokrywać ściany do wysokości co najmniej 0,5 m, a w okolicach kraty na długości około 1 metra do wysokości 170 cm. Do pomalowania pozostałej powierzchni ścian używamy farby zewnętrznej, odpornych na zmywanie i ścieranie. Podczas mycia podłoża wodą pod ciśnieniem nieczystości i sierść osadzają się na ścianach. Dzięki płytkom łatwiejsze jest potem ich wyczyszczenie.
Przy konstruowaniu kraty zalecam wykorzystanie kątownika o szerokości 3 cm i grubości 3mm, oraz prętów zbrojeniowych o średnicy 10 mm połączonych tak, aby odległość pomiędzy prętami wynosiła 5 cm. Krata powinna sięgać do samego dachu. Jeśli jest niższa, przestrzeń między nią a sufitem powinna być ograniczona np. poziomymi prętami z zachowaniem przestrzeni nie większych niż 10 cm.
Furtka
Z takiego samego materiału, co krata, należy wykonać furtkę do boksu. Najtrwalszym zabezpieczeniem kraty i furtki jest ich ocynkowanie. W innym wypadku zaleca się użycie podkładu np. chlorokauczukowego, a następnie farby w wybranym przez siebie kolorze.
Wielkość furtki zależy od tego, czy buda znajduje się wewnątrz, czy na zewnątrz kojca. W pierwszym przypadku ościeżnica furtki musi być szersza niż buda, którą będzie się wnosić do lub wynosić z boksu. Zazwyczaj jest to ok. 100 cm. W drugim przypadku wystarczy furtka o szerokości 80 cm.
Ważnym elementem jest też słupek, do którego mocuje się furtkę i jedną krawędź kraty. Najlepiej sprawdza się profil 5×5 cm o grubości ścianki 3mm. Żeby zapewnić jego wytrzymałość, należy wmurować go w podłoże przed położeniem płytek podłogowych, a jeśli już zostały położone, oprzeć na przyspawanej lub przykręconej metalowej stopce, którą z kolei przymocowuje się do podłogi np. czterema śrubami. Z kolei górną część tego słupka należy przymocować do konstrukcji dachu uzyskując dobrą sztywność samego słupka i jego połączeń.
Zamykanie furtki powinno być tak skonstruowane aby drgania wywoływane przez psa nie umożliwiały jej otworzenie. Tutaj dobrze sprawdza się zasuwa, która wręcz domyka się pod wpływem drgań.
Dach
Kojec powinien być wysoki. Owczarek niemiecki z natury jest aktywny, dlatego przebywając w kojcu, będzie po nim biegał i wybijał się w górę. Podczas takiego podskoku pies próbuje gryźć wszystko to, co znajdzie się w zasięgu jego zębów. Często są to wystające elementy dachu, które mogą go poranić, ale też których chwytanie może doprowadzić do uszkodzenia dachu i np. wydostania się psa z kojca. Dlatego konstrukcja dachu powinna być metalowa, a w przypadku drewnianej, zabezpieczona blachą. Jednak zdecydowanie odradzam zastosowanie blachy na dach, która, kiedy pada deszcz lub grad, głośno dudni, a w słońcu bardzo się nagrzewa stwarzając psu dyskomfort. Dach najlepiej jest więc pokryć dowolnego rodzaju dachówką lub płytą falistą tzw. eurofalą.
Dach kojca powinien mieć spad. Kąt nachylenia należy ustalić w taki sposób, by kojec mierzył 2,50 metra w najwyższym punkcie i około 2 m w najniższym. Jeśli za kojcem znajduje się działka sąsiada, spad ustawiamy w kierunku przodu boksu i zakładamy rynnę. Konstrukcja dachu powinna być wypuszczona do przodu boksu przynajmniej na 1 metr. Dzięki temu w słoneczny dzień w kojcu jest więcej cienia, a podczas opadów deszcz mniej zacina, a sam właściciel psa, np. w czasie karmienia, może się schronić pod zadaszeniem.
Podłoże – podłoga kojca
W przypadku podłoża najgorszym rozwiązaniem jest pokrywa drewniana, w której łatwo utrzymuje się wilgoć i w którą łatwo wsiąka mocz i odchody zwierzęcia. Przy zalecanym myciu kojca dwa razy na dobę podłoga drewniana praktycznie cały czas będzie mokra, co jeszcze bardziej spotęguje jej nieprzyjemny zapach. Najlepszym rozwiązaniem jest wylewka betonowa o grubości minimum 10 cm i pokrycie jej podłogowymi mrozoodpornymi i antypoślizgowymi płytkami ceramicznymi z dokładnie położoną fugą o szerokości nie większej niż 3mm. Bardzo ważne jest tutaj nakładanie kleju na całą powierzchnię przyklejanych do wylewki płytek. W przypadku pozostawionych przestrzeni może się pod nie dostawać woda i mocz powodując zastoje zanieczyszczeń.
Kolejnym ważnym elementem jest otwór spustowy w podłodze. Jego ujście powinno się znajdować z tyłu kojca, o ile nie wychodzi ono np. na działkę sąsiada. W takim wypadku robimy spad podłoża w kierunku boku kojca i tam umieszczamy otwór spustowy. Najgorszym rozwiązaniem jest ustawienie spadu do przodu kojca. Ponieważ pies często przebywa przy przedniej części kojca jako jedynej odsłoniętej, jest wówczas narażony na kontakt z własnymi nieczystościami.
Spad podłoża kojca może mieć nawet 2 cm na jednym metrze. Dzięki temu boks po umyciu szybko wysycha, co eliminuje czynniki niekorzystnie wpływające na komfort zwierzęcia oraz jego zdrowie.
W przypadku więcej niż jednego boksu, a tym samym większej ilości zanieczyszczeń, zaleca się zrobienie kanalizacji odpływowej.
W kojcu przy furtce, gdzie najczęściej kładzie się pies, umieszczamy płytę drewnianą wodoodporną o grubości min. 9 mm, 110 cm długości i 80 cm szerokości. Aby uniemożliwić jej przemieszczanie po całym kojcu, płytę mocujemy dwoma zawiasami do ściany kojca. Po umyciu płyty z obu jej stron, ustawiamy ją w pozycji pionowej przy ścianie i zabezpieczamy przed opadnięciem odpowiednim haczykiem. Takie rozwiązanie umożliwia dokładne umycie kojca także pod płytą i szybkie jej wyschnięcie.
Buda i wielkość kojca
Nawet największy kojec nie zastąpi psu kontaktu z domownikami i spacerów poza teren posesji. Co do wymiarów kojca – jeśli budę umieścimy na zewnątrz boksu, co byłoby najbardziej wskazane, jego minimalne wymiary mogą mieć 3m długości i 2m szerokości w głąb boksu.
Buda wewnątrz – wymiary kojca
Przy budzie znajdującej się wewnątrz kojca, powinien on mierzyć minimum 3m na 3m. Buda znajdująca się poza kojcem ułatwia mycie zarówno jej, jak i samego kojca. Poza tym uniemożliwia psu niszczenie jej, zwłaszcza, gdy jest drewniana.
Buda na zewnątrz – wymiary kojca
Buda dla owczarka niemieckiego wewnątrz powinna mierzyć 110 cm długości i 70cm szerokości przy wysokości 90 cm w najwyższym punkcie i 70 cm w najniższym. Zbyt duża buda uniemożliwia psu ogrzanie jej wnętrza swoim ciałem.
Buda drewniana wewnątrz kojca powinna mieć obite wszystkie narożniki, dach i krawędzie wejścia do budy blachą o grubości ok. 0,5 mm z zakładami po minimum 10 cm. Najlepiej jak buda znajdująca się w kojcu lub na zewnątrz kojca jest murowana z pełnej cegły. Podobnie jak w kojcu, szerokość ścianki budy wynosi 12 cm. W środku należy ją olistwować, a pomiędzy listwami zastosować styropian o grubości 5 cm, następnie przykryć go przykręcaną do listew płytą drewnianą, wodoodporną, stosowaną w pokrywaniu podłóg naczep TIR-ów. W przypadku budy, wystarczy płyta grubości 9 mm. Kładziemy ją na wszystkie ściany, podłogę i dach. Takie rozwiązanie uniemożliwia psu niszczenie ścian ze względu na brak połączeń w elementach budy. Łatwe utrzymanie czystości, brak szczelin w których zazwyczaj gromadzi się brud, sierść i piasek. Jedynie płyta podłogowa powinna zostać nieprzykręcona, aby ułatwiać jej wyjmowanie i mycie. W najniższym miejscu podłogi, zazwyczaj jest to jeden z narożników tylnej ściany budy wykonujemy otwór o średnicy 5 cm do odprowadzenia wody poza dudę po jej umyciu. Z kolei na zewnątrz buda powinna być otynkowana.
Dach budy
Dach budy powinien być ze spadem na jedną stronę i otwierać się dzięki zamocowaniu go na zawiasach. Ważne jest przy tym zabezpieczenie dachu przed opadnięciem. Ponieważ jest on ciężki, nie stosujemy do jego podparcia żadnych kijków czy prętów, ale bezpiecznie przymocowany haczyk wpinany w odpowiednie oczko. Można też rozważyć zastosowanie siłowników pneumatycznych podobnych do tych stosowanych w samochodach kombi/van do podnoszenia klapy bagażnika.
Młody pies zazwyczaj nie wchodzi do budy. Owczarki od 7 roku najczęściej korzystają z niej tylko wtedy, kiedy są bardzo złe warunki atmosferyczne, np. wiatry, śnieżyce.
Teren wokół kojca
Teren przed kojcem powinien być utwardzony, aby padający deszcz nie wchlapywał do boksu błota. Ponadto przed samą furtką należy położyć wycieraczkę, aby wchodząc do kojca nie wnosić piasku, błota i innych zanieczyszczeń.
[wps_ratings]
Zobacz więcej przydatnych informacji w dziale Porady – owczarki niemieckie